Stovis - scan. Originalas.
Varis.
Augustas III Saksas (Frydrichas Augustas II, lenk. August III Sas, vok. Friedrich August II, 1696 m. spalio 17 d. Drezdene – 1763 m. spalio 5 d.) – Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis (nuo 1733 m.), Saksonijos kurfiurstas (Frydrichas Augustas II; nuo 1733 m.).
Politika domėjosi mažai, mieliau dalyvaudavo medžioklėse, lankėsi operoje ir rūpinosi savo didžiule meno kolekcija. Valstybės reikalų tvarkymą pavesdavo favoritams. Per savo 30 metų trukusį valdymą Lenkijoje jis praleido tik trejus metus. Jo būdas buvo priešingas tėvo aktyvumui: jis buvo ramus, nedrąsus, nemėgstąs darbo.
Didžiąją dalį savo galių ir atsakomybės Augustas III-asis delegavo Saksonijos ministrui Heinrichui fon Briūliui, kuris nuo 1738 m. faktiškai valdė Lenkiją ir LDK. Brühl imdavo dovanas ir subsidijas iš svetimų valstybių: Anglijos, Rusijos, rūpinosi surasti sau pajamų Saksonijoje ir Lietuvoje-Lenkijoje. Apie jį tuomet buvo kalbama, kad jis visiems tarnavęs, visiems parsidavęs, iš visų ėmęs kyšius.
Augustui III-ojo valdymas, dėl Seimuose vykstančios "Čartoriskių" ir "Potockių" kovos faktiškai buvo paralyžuotas. Žlugo beveik visi Seimai (žr. liberum veto), nes konkuruojančios magnatų partijos negalėjo susitarti nei vienu klausimu. Pavyzdžiui, 1744 m. ir 1746 m. Seimuose Karūnos ir Didžiojo kanclerio bandytos pateikti atsargios ekonominės ir karinės reformos negalėjo būti įgyvendintos, nes magnatai nesusitarė ir pasiūlymai, įsikišus užsieniečiams, buvo sužlugdyti Seime. Nevykstant normaliems Seimams ministrams išvis nereikėjo niekam atsiskaitinėti, o tai skatino korupciją.
Iš Vikipedijos